Založ si blog

Putin odkazuje svetu Vojna je náš nový život, a jadro skúša ako tromf

Putin na svoju obranu vyhlásil „Vojnu rozpútal Západ a my sme použili silu, aby sme ju zastavili.“ Ale Rusi po výročnej správe šéfa Kremľa o stave krajiny zostali sklamaní, ich očakávania spľasli lebo neprezradil, ako mieni zvíťaziť vo vojne proti Ukrajine, ktorú pred rokom rozpútal. „Okrem pozastavení účasti Moskvy na zmluve Nový START obmedzujúcej počet jadrových hlavíc v posolstve národu veľa nového neoznámil.“ A zatiaľ nedal ani odpoveď na najhlavnejšiu z otázok – Čo sa zmení v ruskej politike, aby sme sa od vlečúcej sa neúspešnej vojny posunuli k víťazstvám? Napísal provládny politológ Sergej Markov. Z Putinovho prejavu podľa neho vyplynulo, že „špeciálna vojenská operácia“, ako vojnu nazýva, tu bude nadlho. „Je to náš nový život. Naučte sa v tom žiť,“ dešifroval prezidentov odkaz Markov.

Putin obvinil Západ z eskalácie napätia a pohrozil, že čím viac bude dodávať systémy dlhého dostrelu, tým viac bude Rusko musieť posunúť hrozbu od svojich hraníc. (prejav Vladimira Putina nájdete TU).

Ale podľa politológa ani nový osudový zvrat šéf Kremľa nesignalizoval. „Všetkých zaujíma – dôjde k eskalácii vojny na Ukrajine? Odpoveď znie: zatiaľ nie,“ píše Markov.

Zodpovednosť za vojnu sa Putin pokúsil zvaliť na iných. „Vojnu rozpútal Západ a my sme použili silu, aby sme ju zastavili,“ vyhlásil.

V súvislosti s prísľubom Západu poskytnúť Ukrajine účinnejšie rakety Putin pohrozil: „Čím dlhšieho dosahu budú zbrane dodávané Ukrajine, tým ďalej budeme nútení odsunúť hrozbu od hraníc.“

V závere svojho bezmála dvojhodinového prejavu vytiahol Putin svoj najsilnejší tromf na zastrašenie Západu. „Pozastavením účasti na Zmluve o obmedzení strategických útočných zbraní otvára cestu pre preteky v jadrovom zbrojení medzi USA a Ruskom i ostatnými, čím u všetkých vyvoláva strach,“ konštatoval Markov. „Je to preto, aby všetci vyvíjali tlak na USA a žiadali od nich zastaviť túto agresívnu vojnu,“ tvrdí politológ,

Putin v správe o stave krajiny pohrozil aj obnovením jadrových skúšok, na ktoré Moskva vyše troch desaťročí dodržiava moratórium. Šéf Kremľa túto hrozbu zdôvodnil vývojom nových typov jadrových zbraní v USA. „Ak Spojené štáty spravia test, urobíme ho aj my. Nik by si nemal robiť ilúzie, že globálnu strategickú paritu možno zničiť,“ dodal. – Zdroj spravy.pravda.sk

Avšak podľa nasledujúcej správy to vyzerá tak, že Putin stráca dôveru Ruska lebo pár hodín po jeho prejave predstavitelia ruského ministerstva zahraničia vyhlásili, že budú rešpektovať limity na jadrové zbrane vyplývajúce z Novej dohody START aj po tom, čo prezident Vladimir Putin oznámil prerušenie účasti.

Ďalej uviedli, že Rusko tiež bude pokračovať vo výmene informácií o testoch balistických rakiet podľa predošlých dohôd s USA. Zdroj co-sa-to-v-moskve-deje-sokujuce – Žeby konečne dostali rozum aspoň predstavitelia ruského ministerstva zahraničia, keď ich diktátor ho už zrejme definitívne stratil?

USA Biden summit demokracia prejav

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu svetovej demokracie

29.03.2023 22:20

Americký prezident to vyhlásil počas virtuálneho summitu, ktorý sám organizoval. Vystúpila na ňom aj Čaputová či Zelenskyj.

Pápež František

Pápež František je hospitalizovaný, má infekciu dýchacích ciest

29.03.2023 21:08, aktualizované: 21:30

Nemá ísť o ochorenie COVID-19, ale potrebuje niekoľkodňovú liečbu, uviedol Vatikán.

Kyberbezpečnosť / Ransomware / Hacker / Heker / Technológie /

Rusko vystupňovalo kyberútoky na spojencov Ukrajiny

29.03.2023 21:00

Ich cieľom je skôr vyvolať chaos než zničiť infraštruktúru.

OSN / Organizácia spojených národov /

Valné zhromaždenie OSN schválilo historickú klimatickú rezolúciu

29.03.2023 20:59

Rezolúcia vyzýva Medzinárodný súdny dvor v Haagu, aby stanovil právne povinnosti štátov v boji proti klimatickej zmene.

Realista1

Keď vidím nedostatky, poukážem na ne, hoci si veľmi dobre uvedomujem, že hlavou múr nikdy neprebijem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 76621x
Priemerná čítanosť článkov: 2554x

Autor blogu