V Rusku rastú platy a nezamestnanosť je nízka. Sankcie ekonomiku neskolili. Západ od decembra 2022 uvalil zákaz na nákup ruskej ropy v cene nad 60 dolárov za barel. Rusko si túto situáciu vyriešilo svojským spôsobom: Ničevo, my sme si vytvorili „tieňovú flotilu“, tá nám umožňuje túto sankciu obchádzať. Tankery, často staršie zariadenia, ktoré sú súčasťou tejto tieňovej flotily, v máji viezli až 86 percent exportu ruskej ropy. Rusko tak len v máji získalo z exportu ropy 16,8 miliardy dolárov. „Najväčšími importérmi ruskej ropy sa stali India, Čína a Turecko, v minulosti to bývala EÚ.“ Zdroj ekonomika.pravda.sk
Práve tento prípad ukazuje, že Rusko dokáže západné sankcie neutralizovať. Predajom fosílnych palív získalo Rusko od začiatku vojny zhruba 199 miliárd eur, tieto príjmy okrem iného dopĺňajú aj Fond národného bohatstva. „K 1. júnu tohto roku bolo v tom fonde zhruba 141 miliárd dolárov, čo znamená, že Rusko stále má peniaze na vedenie vojny.“
Takže sankcie sa nakoniec nedotkli najviac toho, na koho boli udelené, ale napr. stopnuté dodávky ropy od ruskej spoločnosti Lukoil zo strany Ukrajiny sú v posledných týždňoch horúcou témou na Slovensku aj v Maďarsku.
Zastavenie dodávok ropy z východu by podľa vyjadrenia maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa dlhodobo vydalo Maďarsko a Slovensko napospas nespoľahlivým tranzitným krajinám. „Šéf rezortu diplomacie to uviedol v piatok na sociálnej sieti Facebook a poznamenal, že Chorvátsko je nespoľahlivou tranzitnou krajinou pre prepravu ropy.“
Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár a jeho maďarský rezortný kolega Péter Szijjártó v polovici júla „označili ukrajinské opatrenia za porušenie asociačnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou z roku 2014 a spoločne vyzvali Európsku komisiu (EK), aby v tejto veci urgentne konala.“
Na druhej strane eurokomisár pre hospodárstvo Valdis Dombrovskis poslal slovenskému a maďarskému ministrovi list, v ktorom uviedol, že podľa informácií od maďarskej spoločnosti MOL ako dovozcu ruskej ropy sa ropa na rusko-ukrajinskej hranici stáva majetkom obchodných spoločností, a preto sa na ňu údajne nevzťahujú sankcie. – A do tretice ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v reakcii na tvrdenia SR a Maďarska vyhlásil, že sankcie Kyjeva nepredstavujú hrozbu pre energetickú bezpečnosť Slovenska. Zdroj Ropná-kríza-zasiahla-aj-Slovensko
PS
Čert aby sa vyznal v ich špinavej politike. Jedna strana tvrdí to, druhá zas tamto, a na ich špinavosť najviac doplácajú občania dotknutých krajín.
"„Európa sa vzdala svojej bezpečnosti,... ...
Sú to hry mocných tohto sveta. "Ak by... ...
v hlavách Putinoidných plochozemcov je to... ...
pardon, iba 1 000 000 zlatých rublíkov ...
"Dnes dostávajú milión rubľov (necelých... ...
Celá debata | RSS tejto debaty