Bol som presvedčený, že Slováci zleniveli…

…no podľa najnovších štatistík Slováci robia viac ako Japonci, ničia si zdravie a pritom majú slabé výplaty.

„Slováci pracujú veľmi často v noci, cez víkendy a rovnako aj na zmeny. To nám spôsobuje zdravotné problémy a naše nízke mzdy nestačia ani na to, aby sme si za ne dopriali viac oddychu či rehabilitácie, upozorňuje vo svojej najnovšej štúdii Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ SR) spolu s ďalšími autormi. Podiel namáhavých pracovných miest na Slovensku je totiž v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie suverénne najvyšší.“ Zdroj pravda.sk

Slovensko vďaka týmto štatistikám patrí v rámci EÚ v oblasti podielu extrémne napätých pracovných miest na trhu práce k najhorším krajinám.

Pred 15 rokmi, keď som ešte pracoval v USS KE tak od roku 2 000 som každý rok vytýkal zamestnávateľovi, že namiesto najímania ďalších zamestnancov neúmerne zaťažuje tých aktuálnych nadčasmi. Niet sa čomu čudovať, že na Slovensku je v tejto súvislosti typická vysoká miera využívania práce na zmeny. Tú celkovo vykonáva až 25,4 percenta zo všetkých zamestnancov pracujúcich u nás. V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ na tom nie sme dobre ani s prácou v noci, cez víkendy či v neštandardnom pracovnom čase. „Držíme v Európe nelichotivé prvenstvo, keď až 11,1 percenta z celkovej zamestnanosti pracuje v noci,“ píšu odborári. Čo sa týka práce cez víkend, až 14 percent všetkých zamestnancov na Slovensku pracuje v sobotu a 11 percent v nedeľu. A napokon, v neštandardnom čase pracuje celkovo 27,7 percenta ľudí.

Slováci za prácu v nedostatočne kvalitnom prostredí nedostávajú zaplatené ani toľko, aby si dokázali zaplatiť kvalitne strávený oddych. A v konečnom dôsledku na to dopláca ich zdravie. „Slováci sa v zdraví dožívajú len 57 rokov,“ čo znamená, že do dôchodku už väčšina z nich smeruje chorých. „Zatiaľ čo sa v štátoch Európskej únie ľudia nad 65 rokov dožívajú priemerne desať rokov, na Slovensku je to iba päť rokov,“ povedala v tejto súvislosti sociologička Iveta Radičová s tým, že v severských krajinách ide dokonca o 12 rokov.

Takže vážení ministri vlády SR a poslanci NR SR pokračujte naďalej rozbehnutým tempom rušenia nemocníc – a k pribúdajúcim pacientom najčastejšie hospitalizovaným s chorobami obehovej sústavy, nádorovými ochoreniami a chorobami dýchacej sústavy už ani nebude potrebné volať záchranku lebo kým by ich dopravili do nemocníc, tak cestou tam by zomreli. A načo vyhadzovať množstvo peňazí na takýchto chorých pacientov, veď keby ich aj zachránili, tak z takých kriplov by už aj tak žiadny úžitok nebol, takže takto štát aspoň ušetrí na dôchodky tých, ktorí sa svojho dôchodku dožijú! No nie?!

Žena je dirigentkou ľudstva

14.06.2026

Pokračovanie po 1. časti uloženej na blogovisku 13.6.2026 8 Adama na záchod, hneď po skončení tretej poviedky, aby im tam veľmi ochotne a s blaženým pocitom vyšiel v ústrety. Pôžitok, (aký nikdy predtým nepoznal) ho tak rozrušil, že v posteli nevedel zaspať a svoje sebaukájanie veľmi ochotne zdupľoval. So zavretými očami fantazíroval o tom, ako jemne a [...]

Žena je dirigentkou ľudstva

13.06.2026

Svoju polročnú dcérku hodila o zem… Alžbeta sa správala ako zmyslov zbavená…Príbeh je o potomkovi splodenom za železnou oponou… o tom ako ho nemal kto poučiť o nástrahách, aké ho môžu postretnúť počas dospievania…Milá čitateľka, milý čitateľ, touto knihou Ti chcem priblížiť milostné zážitky Adama a jeho peripetie a nástrahy s akými sa stretával. Môžeš [...]

Odhodené injekčné striekačky sa povaľujú už všade!!!

12.06.2026

Odhodené injekčné striekačky povaľujúce sa už aj na pieskoviskách ihrísk pred materskými škôlkami! Hneď v úvode blogu je nutné povedať, že v médiách v posledných dňoch rezonujú správy o matke Lenke o ktorej mnohí ľudia tvrdia, že jej deti priniesli do materskej škôlky striekačky a že nimi dopichali niekoľko deti v škôlke.. [...]

iran

ONLINE: USA a Irán dosiahli dohodu, podpíšu ju v piatok vo Švajčiarsku

15.06.2026 06:30

Od začiatku konfliktu na Blízkom východe uplynulo 107 dní

Politická debata, Peter Pčolinský

Pčolinský v Politickej debate: Tragédiou je, že lídri majú neuveriteľné ego. Matovič je zákerný človek, ak aj nebude sedieť vo vláde, bude robiť zle v parlamente

15.06.2026 06:00

Situácia na Slovensku je taká, že keby som nemal vlastnú politickú stranu, tak neviem, koho by som volil, hovorí Peter Pčolinský.

Realista1

Keď vidím nedostatky, poukážem na ne, hoci si veľmi dobre uvedomujem, že hlavou múr nikdy neprebijem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 401
Celková čítanosť: 1060146x
Priemerná čítanosť článkov: 2644x

Autor blogu