…no podľa najnovších štatistík Slováci robia viac ako Japonci, ničia si zdravie a pritom majú slabé výplaty.
„Slováci pracujú veľmi často v noci, cez víkendy a rovnako aj na zmeny. To nám spôsobuje zdravotné problémy a naše nízke mzdy nestačia ani na to, aby sme si za ne dopriali viac oddychu či rehabilitácie, upozorňuje vo svojej najnovšej štúdii Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ SR) spolu s ďalšími autormi. Podiel namáhavých pracovných miest na Slovensku je totiž v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie suverénne najvyšší.“ Zdroj pravda.sk
Slovensko vďaka týmto štatistikám patrí v rámci EÚ v oblasti podielu extrémne napätých pracovných miest na trhu práce k najhorším krajinám.
Pred 15 rokmi, keď som ešte pracoval v USS KE tak od roku 2 000 som každý rok vytýkal zamestnávateľovi, že namiesto najímania ďalších zamestnancov neúmerne zaťažuje tých aktuálnych nadčasmi. Niet sa čomu čudovať, že na Slovensku je v tejto súvislosti typická vysoká miera využívania práce na zmeny. Tú celkovo vykonáva až 25,4 percenta zo všetkých zamestnancov pracujúcich u nás. V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ na tom nie sme dobre ani s prácou v noci, cez víkendy či v neštandardnom pracovnom čase. „Držíme v Európe nelichotivé prvenstvo, keď až 11,1 percenta z celkovej zamestnanosti pracuje v noci,“ píšu odborári. Čo sa týka práce cez víkend, až 14 percent všetkých zamestnancov na Slovensku pracuje v sobotu a 11 percent v nedeľu. A napokon, v neštandardnom čase pracuje celkovo 27,7 percenta ľudí.
Slováci za prácu v nedostatočne kvalitnom prostredí nedostávajú zaplatené ani toľko, aby si dokázali zaplatiť kvalitne strávený oddych. A v konečnom dôsledku na to dopláca ich zdravie. „Slováci sa v zdraví dožívajú len 57 rokov,“ čo znamená, že do dôchodku už väčšina z nich smeruje chorých. „Zatiaľ čo sa v štátoch Európskej únie ľudia nad 65 rokov dožívajú priemerne desať rokov, na Slovensku je to iba päť rokov,“ povedala v tejto súvislosti sociologička Iveta Radičová s tým, že v severských krajinách ide dokonca o 12 rokov.
Takže vážení ministri vlády SR a poslanci NR SR pokračujte naďalej rozbehnutým tempom rušenia nemocníc – a k pribúdajúcim pacientom najčastejšie hospitalizovaným s chorobami obehovej sústavy, nádorovými ochoreniami a chorobami dýchacej sústavy už ani nebude potrebné volať záchranku lebo kým by ich dopravili do nemocníc, tak cestou tam by zomreli. A načo vyhadzovať množstvo peňazí na takýchto chorých pacientov, veď keby ich aj zachránili, tak z takých kriplov by už aj tak žiadny úžitok nebol, takže takto štát aspoň ušetrí na dôchodky tých, ktorí sa svojho dôchodku dožijú! No nie?!
Snažil som sa v minulosti zistiť, koľko rokov... ...
Zatiaľ čo sa v štátoch Európskej únie ľudia... ...
Predsa neplatí rovnica že čim viac nemocníc... ...
Celá debata | RSS tejto debaty