Chráň Boh povedať pravdu, že šírenie žltačky spôsobujú občania žijúci v osadách!

4. októbra 2023, Realista1, Nezaradené

Situácia v súvislosti s hepatitídou typu A je v Detskej fakultnej nemocnici (DNF) v Košiciach alarmujúca, všetky lôžka infekčného oddelenia sú obsadené. „Na 25 lôžkach detského infekčného oddelenia leží aktuálne 25 pacientov s hepatitídou, z toho v utorok (3. 10.) bolo prijatých sedem nových pacientov z Keceroviec, Boliarova a mestskej časti Košice-Šaca,“ uviedla nemocnica s tým, že nie je kam umiestniť pacientov s inými diagnózami. Zdroj Situacia-v-detskej-nemocnici-v-Kosiciach-je-alarmujuca

Toto ochorenie sa ešte na prelome rokov rozšírilo na košickom Luníku IX a vo februári vzniklo nové ohnisko v Moldave nad Bodvou. Následne v období jarných prázdnin došlo k preťaženiu detského infekčného oddelenia.

K tejto téme som už napísal min. 10 článkov, ktorými som kompetentné orgány upozorňoval, aby nepodceňovali správanie neprispôsobivých občanov, že min. 4 krát denne navštevujú kontajnery na sídliskách, prehrabujú sa v nich, ako v obchodoch na pultoch s výberovým tovarom a čo sa im hodí to berú a zvláčajú do svojich obydlí. No najhoršie na tom je, že po tom prehrabávaní sa v kontajneroch navštevujú obchody s potravinami a s tými špinavými rukami obchytkávajú potraviny v regáloch, hlavne pečivo. A aby toho nebolo málo, tak sa ešte prepravujú mestskou dopravou, takže aj v autobusoch DPMK sa môže šíriť žltačka.

Takto šíria chorobu a nikto z kompetentných orgánov sa tým nechce zaoberať lebo to by vraj bola diskriminácia Rómov.

„Začiatkom leta však už začali pribúdať nové ohniská ochorenia v iných oblastiach. K očakávanému dlhodobému poklesu pacientov so žltačkou tak nedošlo. „Od začiatku roka do dnešného dňa evidujeme už viac ako 400 detských pacientov s hepatitídou typu A,“ dodal riaditeľ infekčného oddelenia Andrej Koman.

Pripomenul tiež, že aktuálna epidémia žltačky zvýrazňuje kapacitné problémy, na ktoré nemocnica dlhodobo poukazuje. Systémovým riešením priestorovo poddimenzovaného infekčného oddelenia i ďalších pracovísk DFN by podľa neho bola realizácia nadstavby nemocnice. „Uvedený projekt má DFN pripravený už dlhšie a jediné, čo chýba na jeho realizáciu, sú peniaze. Celkovo ide o sumu 35 miliónov eur,“ dodal s tým, že napriek opakovaným žiadostiam o vyčlenenie finančných prostriedkov na projekt však doteraz k rozhodnutiu o jeho financovaní nedošlo.

Aj v okrese Prešov evidujú vyše 130 prípadov vírusovej hepatitídy typu A (VHA) a štyri aktívne ohniská nákazy, ktoré sú v obciach Červenica, Tuhrina, Abranovce a Varhaňovce. Situácia sa zhoršuje v prešovskej nemocnici, kde je na infekčnom oddelení hospitalizovaných 85 pacientov s VHA a kapacita oddelenia je 90 lôžok.